Ach ten granat. Dlaczego warto pić sok z granatu?

Granat – to owoc soczysty, orzeźwiający i bardzo zdrowy.

granat

Jest symbolem długowieczności, odradzania się i płodności. Starożytni Grecy i Egipcjanie czcili granaty jako roślinę świętą.

W Polsce granaty cieszą się coraz większą popularnością, bez trudu można je kupić niemal w każdym supermarkecie. Są dość drogie, ale warto po nie sięgać ze względu na ich spektakularne wręcz właściwości lecznicze.

granat

 

Zarówno owoce granatu jak i sok z nich wyciśnięty, doczekały się ponad kilkuset rzetelnych opracowań naukowych potwierdzających skuteczność działania.  Granaty są niezwykle bogate w antyoksydanty. Badania wykazały, że działanie antyoksydacyjne granatów jest 3-4 razy silniejsze niż czerwonego wina czy zielonej herbaty. Co najważniejsze, antyoksydanty zawarte w tych owocach działają synergicznie, wzmacniając nawzajem swoje działanie.

pomegranate-juice

 

Przy jakich schorzeniach nam pomogą?

Lista jest długa. Granaty mają zbawienny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego: poprawiają przepływ krwi, obniżają ciśnienie tętnicze krwi, redukują złogi i zwapnienia. Obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają procesom starzenia i odmładzają. U kobiet łagodzą objawy menopauzy, a u mężczyzn leczą zaburzenia erekcji.

Ale granat to przede wszystkim jeden z najsilniejszych żywieniowych czynników profilaktyki antynowotworowej! Wiele badań wykazało, że sok z granatu pity w znacznych ilościach, był w stanie zwolnić wzrost komórek nowotworowych raka prostaty, a nawet sprowokować ich śmierć poprzez blokowanie tworzenia duetów komórkowych czynników wzrostu z ich receptorami.

Wyciągi z owoców granatowca wykazują również dobroczynne działanie w przypadku hormonozależnych nowotworów piersi, głównie wykrywanych po 50 roku życia. Blokują wydzielanie enzymu aromatazy pełniącego ważną rolę w biosyntezie estrogenów potencjalnie zdolnych do pobudzania rozwoju komórek rakowych w gruczole piersiowym.

Pij sok. Właśnie sok!

Udowodniono, że najkorzystniejsze efekty profilaktyczne daje sok z granatów. A to dlatego, że proces produkcji pozwala na uwolnienie do soku również tanin ze skórki owocu, która jest w nie bardziej zasobna niż sam miąższ.

granat

 

Ale jaki sok wybrać?

Dobry sok powinien być w 100 % wyciśnięty bezpośrednio z owocu, bez dodatku cukru, nie rozcieńczony wodą czy innymi sokami. Sprawdzaj zawartość polifenoli, wartościowy produkt z granatu ma ich około 250 mg w 10 ml soku. Informację o tym znajdziesz na etykiecie (ale nie wszyscy producenci ją podają). Zalecana dzienna dawka polifenoli dla dorosłego człowieka to 500 mg.

Ważny jest też smak soku, ten „prawdziwy” będzie lekko cierpki to właśnie owa cierpkość granatu świadczy o dużej zawartości dobroczynnych dla zdrowia silnych antyutleniaczy.

granat

 

Należy jednak pamiętać, że korzystne działanie soku z granatu nie jest jednakowe u wszystkich. Zależy to od indywidualnych zdolności trawienia i przyswajania polifenoli, co z kolei przekłada się na stan flory bakteryjnej w organizmie. Bo to własnie bakterie jelitowe przekształcają polifenole w łatwo przyswajalne związki.

Ja sok z granatu piję z przerwami od kilku lat. Z tych, które dotąd wypróbowałam, najbardziej cenię sok firmy Oleofarm i ten mogę polecić z czystym sumieniem.